Dental İmplant Nedir?

Dental İmplant Nedir?

Diş kaybı hiç kimsenin istemeyeceği bir olaydır. Dişinizi kaybettiğinizde birkaç tedavi seçeneğiniz vardır. Bunlardan birisi de dental implantlardır.

Dental İmplant Nedir?

Dental implantlar, titanyumdan yapılan ve çene kemiğine yerleştirilen vida şeklindeki yapay köklerdir. Bir veya birden çok diş eksikliklerinde doğal görünümlü restorasyon amacıyla kullanılır. Başarı oranı implantın uygulandığı bölgeye ve amacına göre değişir. Diş eksikliğini gidermek için en iyi seçenek dental implantlardır. İmplant uygulanacak bölgede yeterli kemik doku bulunması önemlidir. Yalnızca tek veya birkaç diş eksikliğinde değil, aynı zamanda tüm dişlerini kaybetmiş bireylerde de uygulanmaktadır. Günümüzde gittikçe yaygınlaşmakta ve geleneksel köprü veya parsiyel protezlere tercih edilmektedir.

Dental İmplant Size Uygun Mu?-Dental İmplant Adayları Kimlerdir?

Tek diş kaybı veya tüm dişlerinizin eksikliğinde dental implantlar tam sizin ihtiyacınız olan tedavi şekli olabilir. Yeterli ve uygun kemik doku varlığında başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Yetersiz kemik doku varlığında kemik grefti kullanımı gerekli olabilir. Halihazırda köprü restorasyonu veya parsiyel protez kullanıyorsanız bu tedavi iyi bir alternatif olabilir. Destek diş başına düşen yükü azalttıkları için sabit köprülere de tercih sebebi ‘implant tedavisi’ olabilir. Çok uzun yıllar hatta bir ömür boyu kullanılırlar ancak üzerlerindeki porselen kronun (kaplamanın) 8-10 yılda bir yenilenmesi gerekir.

Dental İmplantlara Genel Bakış

Dental implantlar lokal anestezi altında yerleştirilir. Cerrahi işlem 1-2 implant için yaklaşık yarım saat sürer. Bazı bireylerde birkaç gün içerisinde geçen ve kişisel farklılıklar gösteren ufak tefek rahatsızlıklar veya ağrı olabilir. Benzer tipteki diğer cerrahi prosedürler gibi renklenme (kızarıklık, morluk,vs) veya şişme (ödem) olabilir. Son derece normaldir.

Dental İmplantlar Ağızda Nasıl Durur?

Dental implantların yerleştirilmesi cerrahi bir girişim olup protetik üst yapı (örn. porselen kron) aşamasına kadar 3-6 ay arasında iyileşme süresi beklenmektedir. Bu iyileşme süresinde implant ve kemik doku arasında birleşme meydana gelir. Yani implant sadece sürtünme kuvvetiyle yerinde durmaz. Aynı zamanda kemik ve implant arasında bir bağlanma oluşur. Buna ‘osseointegrasyon’ denir. Reddedilme veya tutmama ihtimali her zaman vardır. Belirli bir sebep olmaksızın böyle bir durum oluşabilir. Ancak bu ‘başarısızlık’ oranı çok düşüktür. Tüm tedavilerinin yalnızca %1-2’sini kapsar. Hareketli protez (total veya parsiyel) kullanıyorsanız yerleştirilme işleminden sonra yaklaşık 1 hafta protezi kullanmamanız gerekir. ‘Osseointegrasyonu’ yani kemik ile bağlanması tamamlandıktan sonra üzerine porselen kron (kaplama) yapılabilir. Tek diş eksikliği olan durumlarda doktorunuz ‘Flipper’ denilen, kişinin kendi takıp çıkarabileceği geçici bir protez yapabilir. Flipper protez, üzerine yapılacak olan porselen restorasyona kadar iyileşme süresi boyunca geçici olarak kullanılır. Sabit geçici protez olarak da ‘Merryland Köprü’ restorasyonu uygulanabilir. Yandaki komşu dişlere uzantıları ile dışarıdan görünmeyecek şekilde tutunur. Yeterli miktarda kemik doku bulunmadığı durumlarda, ‘kemik greft’i uygulanarak bu durum ortadan kaldırılır. Hem yatay hem de dikey yönde yeterli miktarda kemik doku oluşturma işlemine ‘greft uygulaması’ denir. Dental implant uygulamalarında greft uygulaması oldukça yaygın bir şekilde kullanılır. Kişinin kendisinden elde edilen, sığır kaynaklı veya sentetik kemik greftleri mevcuttur. Duruma göre hangisinin kullanılacağına doktor karar verir.

İmplant Şekli

Dental implantların hemen hemen hepsi titanyumdan yapılmıştır. Kemik doku ile en iyi kaynaşmayı (osseointegrasyon) titanyum sağlar.Vida şeklindeki implantlar diş köküne benzer yapıdadır ve en çok tercih edilen türdür. İmplant yerleştirilecek bölgedeki kemik doku hazırlandıktan sonra dişeti suture edilir. İyileşme süresin tamamlandıktan sonra porselen üst yapısı (kaplama) yapılır.

Dental İmplant Ücreti Nedir?

Dental implant diğer tedavi alternatiflerine göre ucuz bir tedavi yöntemi değildir. Materyal ve protetik üst yapı da yüksek maliyetli malzemelerdir. Kemik greftleme işlemleri de ek maliyet çıkarır.Profesyonellerden oluşan takım çalışmasıyla uzun dönemli başarılı implant tedavileri uygulanır. Tedavide doktor ve yardımcı personelin oldukça fazla zaman ve emek ortaya koyması gerekmektedir. Bireyin sağlık profilini incelenir ve kişinin ihtiyaçlarına özel tedavi planlaması ortaya konur. Cerrahi ve laboratuar ekibi istenilen sonuca ulaşabilmek için çalışır.Üst çene arka bölge, kemik rejenerasyonu, sinüs kaldırılması (sinüs lift), büyük veya küçük çaplı implantlar farklı uygulamalar gerektirdiğinden tedavi masrafları da buna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Tam fiyat bilgisi radyografik filmler ile yapılan ağız içi muayene sonucu hastaya iletilir.

Dental İmplantların Avantaj Ve Dezavantajları

Avantajlar: Ortalama yaşam süresi uzadıkça, ‘Dental implantlar’ gibi daimi diş eksikliği giderme yöntemleri özellikle ileri yaşlarda daha da önemli konuma gelmektedir. Hareketli protezler (parsiyel ve total) ilerleyen zamanlarda gevşek hale gelirler. Dengesiz hale gelen protezler yeme, içme, konuşma ve estetik görünümde olumsuz etkiler göstermeye başlar. Bu tedaviyle hem bu sorunlar ortadan kalkar hem de destek dişlere gelen kuvvet azalır. Bireylerin ağzında taşıyacağı parsiyel veya total protezlere göre çok daha güvende ve rahat hissetmesini sağlar. Isırma kuvveti de doğal olarak artar.

Dezavantajları: Dental implant kendinize yapacağınız en iyi yatırımdır. Her yatırım gibi kendi içinde riskler barındırır. Çok sayıda uygulanan tedavilerin toplam masrafı yüksek miktarlara ulaşır. Ayrıca, implant sayısı arttıkça, tedavi daha komplike hale geldir ve süresi uzar. Hastaların sabırlı olması gerekir. Kimi bireylerde birkaç gün içerisinde kaybolan ağrı ve rahatsızlık şikayetleri görülür. Şişlik ve renk değişimi (morarma, kızarma,vs) de bu duruma eşlik edebilir. Tüm belirtiler geçicidir ve tüm kemik cerrahisi işlemlerinde görülen vücudun verdiği doğal bir tepkidir. Yapılan porselen kron da 8-10 yıl da bir değiştirilmelidir. Ancak zaten doğal dişler üzerine yapılan porselen kron (kaplama) ömrü de bu süre ile aynıdır. Fakat tüm bu dezavantajları geçici olup gerçek anlamda bir olumsuzluk teşkil etmemektedir.

diş implant Şanlıurfa

YASAL UYARI : Bu sitede yer alan tüm makaleler yanlızca bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. HİÇBİR ŞEKİLDE TEDAVİ ŞEKLİNİ BELİRLEMEZ. Bu bilgilerin okunması veya takip edilmesiyle oluşabilecek zararlardan kesinlikle sorumluluk kabul edilmez. Mutlaka bir diş hekimine görünmeniz ve muayene olmanız gerekmektedir. ŞANLIURFA UZMAN DENTAL.