Soru Sorun

 • Diş ÇekimiOpen or Close

  Soru:Hocam merhaba..üst sağ azı büyük dişlerimden biri çürümeyle beraber kırılma sonucunda diş eti seviyesine kadar eridi..yani kırıldı..doktor bey dişi çekip implant yapmanın uygun olduğunu söyledi ..bende kabul ettim. fakat korkum şu diş dışarıdan hiç gözükmüyor ve sadece kök kısmı kaldı çekimden açıkçası korkuyorum..ayrıca diş eti seviyesinin çekim sırasında zarar görmesini istemiyorum yerine implant yapılacağından estetik kaygı duyuyorum..yorumlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.


  Yanıt:Merhabalar. Öncelikle gecmiş olsun diyorum. Diş çekimini takiben hemen implant yerleştirme işlemine 'immediat yerlestirme' diyoruz. Oldukça sık uygulanan bir yöntemdir. Hastaların konforu için 2 ayrı İslem yerine tek seferde yapılması büyük avantajdır. Toplam bekleme süresi de kısalır. Kemik dokunun korunması da avantajları arasındadır. Çekilecek dişin yalnızca Kök olarak kalmış olması bir sorun yaratmaz. Farklı yöntemlerle bu kökler kolaylıkla çıkarılabilir.
  Diseti estetiği ise yine farklı flep (kesi) teknikleri ile sorunsuz bir şekilde uygulanır. Doğru endikasyon (vaka seçimi) yapıldıysa hastaların belkide en rahat edeceği tedavi biçimidir.
  Sağlıklı günler.

  Dr.Dt.Cansuf KÖSE

 • Yirmilik diş çekimiOpen or Close

  Soru:İyi çalışmalar hocam. 3 gün önce yirmilik dişlerimi altlı üstlü çektirdim alt dişimin çekimi zor oldu diş kırıldı ve doktorum onu bulmak için çok uğraştı ve parçayı aldı parça kalmadı dedi benim üçüncü gün oldu ağrı devam ediyor ama çekim yerinde değil çekim yerinin yanındaki dişlerde özellikle dolgulu olan dişlerimde ve çekilen alt dişimden acı bir sıvı bir tat geliyor antibiyotik ve gargaramı sürekli yapıyorum Cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.


  Yanıt:Merhabalar Burcu Hanım. Öncelikle gecmiş olsun. Alt yirmi yaş dişlerinin çekimi genel olarak daha zor olur. Bunun pek çok sebebi vardır. Alt çene kemiğinin kompakt yapısı, alt 20 yaş dişlerinde açıklanmaların fazla olması ve Kök formu gibi burada bahsedemeyecegim daha pek çok kriter vardır. Bazen zor çekimlerden sonra diğer dişlerde de sorunlar ortaya Çıkabilir. Ancak sizin anlattığınız durum çene kemiğinde iltihaplanma olarak tabir ettiğimiz 'alveolit' gibi görünüyor. Cekim sonrası sigara içmek bu duruma sebep olabilir. Doktorunuza başvurmanız gerekiyor. Yara yerini temizleyip sizi rahatlatacak bir ilaç yerleştirebilir.
  Sağlıklı günler.

  Dr.Dt.Cansuf KÖSE

 • Kanal TedavisiOpen or Close

  Soru:Merhabalar 2 yıl önce kanal tedavisi yaptırdığım dişimde ağrı oluştu. Sökede diş hastanesinde baktırdım Diş kökünde iltihaplanma olduğunu söylediler Önce iltihabı kurutup tekrar kanal tedavisi ile kurtulabileceğini söylediler. Bu işlem kaç gün sürer? Bir okulda yöneticiyim. Okullar açılana kadar biter mi?


  Yanıt:Merhabalar. Öncelikle gecmiş olsun diyorum. Kanal tedavisinin tekrar yapılma işlemine 'retreatment' adı verilir. Bu işlem normal kanal tedavisine göre daha zordur. Kanalların tıkalı olması Kök ucundaki İltihaplı bölgeye erişimi engelleyebilir. Bu sebeple kesin olarak şu kadar sûrede biter demek yanlış olur. Bu bilgi işleminizi yapan doktor arkadaş tarafından size verilmelidir.
  Sağlıklı günler.

  Dr.Dt.Cansuf KÖSE

 • Çene HareketleriOpen or Close

  Soru:Hocam konuşurken ağzımın yana kayma sebebi nedir dişlerimde çarpışıklık ondanmıdır?


  Yanıt:Merhabalar. Konuşurken ağzınızın yana kaymasının pek çok sebebi olabilir. Eklem problemleri, iskeletsel anomaliler, diş çaprasiklikları, vs. Ağız, diş ve çene cerrahisine muayene olmanızı öneririm.
  Sağlıklı günler.

  Dr.Dt.Cansuf KÖSE

 • Diş YamulmasıOpen or Close

  Soru:Cansuf Bey ilginiz için çok teşekkür ederim ancak benim 20'lik dişlerim çıkalı 10 seneyi geçmesine rağmen sağlam, onları çektirmeden tel taktırsam bir faydası olur mu?


  Yanıt:Tabi ki olur. 20 yaş dişleri sağlıklı, düzgün sürmüşler ve herhangi bir sorun çıkarmıyorlar ise diğer dişlerden bizim için farklı yoktur.
  Sağlıklı günler.

  Dr.Dt.Cansuf KÖSE

 • Dişimdan Kan GeliyorOpen or Close

  Soru:İyi gunler hocam benim bi sorunum var 1 senedir sabah uyandigimda dis etinden kan geliyor bu buyuk sorun olur mu sonra ?


  Yanıt:Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun diyorum. Dişetinizin kendi kendine kanaması genellikle ilerlemiş bir dişeti hastalığına işaret eder. Periodontitis denen bu hastalıkta ilerleyen dönemlerde kemik dokuda rezorbsiyon (erime) sonucu dişlerde mobilite (sallanmalar) görülür ve diş çekimine kadar gidebilecek bir tablo ile karşılaşırız. Dişeti hastalıklarının en kötü tarafı da çok sinsi ilerlemesidir. Çoğu durumda ağrı şikayeti olmaz ve hastalar durumun ciddiyetinin farkına vardıkları çok geç olabilir.

  Dişeti kanamaları da bazı durumlarda sistemik hastalıkların da belirtisi olabilmektedir. Sonuç olarak mutlaka vakit kaybetmeden diş hekiminize muayene olmanızı tavsiye ederim.
  Sağlıklı günler.

  Dr.Dt.Cansuf KÖSE

Soru Sorunçene cerrahı Şanlıurfa

YASAL UYARI : Bu sitede yer alan tüm makaleler yanlızca bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. HİÇBİR ŞEKİLDE TEDAVİ ŞEKLİNİ BELİRLEMEZ. Bu bilgilerin okunması veya takip edilmesiyle oluşabilecek zararlardan kesinlikle sorumluluk kabul edilmez. Mutlaka bir diş hekimine görünmeniz ve muayene olmanız gerekmektedir. ŞANLIURFA UZMAN DENTAL.